Türkiye’de Aromatik Bitkilerde Makineli Tarım Tamsteviya Aromatik ve Tıbbı Bitkiler San. A.Ş. Firması olarak 2020 yılında Türkiye’de stevia ile ilgili ilk kurumsal kimlik olarak faaliyete geçtik. Türkiye’de stevia için çalışmalara başladığımızda, bu alanda çok büyük eksikliklerin olduğunu görüp bu eksiklikleri gidermek için çalışmalarımıza start verdik. Stevia bitkisi için çalışmalara öncelikli olarak yetiştirme alanlarının yaygınlaştırılması ve bunu da yaparken maliyetleri nasıl azaltabilir ve kaliteyi nasıl artırabiliriz ile başladık. Stevia fide yetiştirme, fide dikme, tarlada ürünü kaliteli yetiştirme, hasat zamanını kısaltma ve hızlandırma, hasat sonrası ürünlerin sağlıklı olarak kurutulmasının yapılması ve paketlenmesi için arge çalışmalarımızı tamamladık ve Türkiye’de ilk “Stevia Hasat Makinesi” olarak ilk denememizi Antalya ilinde 36 dönümlük stevia tarlasının hasadıyla başladık.
Bu hasat makinesi ile;
- Hasat süresini hızlandırmış olduk,
- Hasat maliyetlerini düşürmüş olduk,
- Stevia hasadını yılda 2 hasattan 3 hasat yapma imkanını doğurmuş olduk.
Stevia hasat makinesini yaptıktan sonra Türkiye’de tıbbi aromatik bitkilerin de hasat makinelerinin olmadığını fark ettik.
- Stevia Hasat Makinesi,
- Melisa Hasat Makinesi,
- Ada Çayı Hasat Makinesi,
- Lavanta Hasat Makinesi,
- Biberiye Hasat Makinesi,
- Papatya Hasat Makinesi, gibi bitkilerin de hasat makinelerinin üretilmesinin Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağını fark ettik. Tamsteviya Aromatik ve Tıbbi Bitkiler San. A.Ş olarak bu makinelerin de yapılması için gerekli arge çalışmalarımızı 2020 yılında tamamladık ve 2021 yılı için satışa hazır hale getirdik. Bütün bu makineleri traktör arkası olarak tasarlamış olup, maliyetleri düşük tutmak için azami derecede özen gösterdik. Bir Hasat makinesine yapılacak olan yatırım ile ilk sene maliyetini çıkarması için çalışmaları sonlandırarak, her çiftçinin ulaşabileceği rakamlarda üretimlerimizi tamamladık. Aynı zamanda bu makineler ile hasat yapıldıktan sonra, bir problemin de kurutma olabileceğini düşünerek, seyyar – taşınabilir olarak kurutma fırınının olmaz ise olmazlar arasında olduğunu gördük. Hemen bunun içinde bir arge hazırlayıp kurutma sorununu çözdük. Şuan Türkiye’de tekrardan bir ilki yaparak, traktör ile taşınabilir, araç arkasına takılıp istenilen yere götürülebilen ve tarlada çalışabilecek kurutma aracımızı da faaliyete geçirdik. 2021 Yılı için bütün bu makineleşmeyi gerçekleştirdikten sonra bir kampanya başlattık: “Bitkiye bakmak sizden, hasat ve kurutma bizden” diyerek üreticilerin üzerindeki hasat ve maliyet problemlerini aşmasına fayda sağladık. Tamsteviya Aromatik ve Tıbbi Bitkiler San. A.Ş. olarak her zaman üreticinin yanında olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletimize katkı ve fayda sağlayabilmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizlerden sonra geleceklere; kimyasaldan arındırılmış, organik tarıma elverişli toprak bırakmak , İnsanlık adına bizlere ve gelecek nesillere sağlıklı ürün bırakmada fayda sağlayabilmek için visyon ve mizyonumuzu belirleyerek işlerimize devam ediyoruz.
Tamsteviya Aromatik ve Tibbi Bitkiler San. A.Ş.
Genel Müdür
Dursun Düzduran
0212 970 26 34 - 0533 651 35 31